CZ DE

O nás

Ve městě Hlučíně sídlilo muzeum již v letech 1948–1962. Původně bylo založeno jako městské a o několik let později proběhla reorganizace na okresní muzeum. Protože však došlo na počátku šedesátých let ke zrušení okresu Hlučín, nemělo ani jeho muzeum dlouhého trvání. Hlučínské muzeum zaniklo a nashromážděné sbírky byly předány Slezskému zemskému muzeu. Teprve v roce 2005 bylo založeno Muzeum Hlučínska jako příspěvková organizace města Hlučína. Stalo se tak novým pokračovatelem původní myšlenky i důstojným reprezentantem města.

Muzeum Hlučínska soustředí svůj zájem především na dějiny specifického regionu, který nese v názvu. Protože nemohlo převzít sbírky původního okresního muzea, muselo aktivní sběratelskou činností vytvořit vlastní sbírkovou bázi. Mnohaleté sbírkotvorné a dokumentační úsilí bylo korunováno otevřením stálé expozice na počátku roku 2014. V současnosti tedy muzeum provozuje dvě výstavy, kromě stálé expozice Kdo jsou lidé na Hlučínsku nabízí i krátkodobou výstavu, jichž se za rok vystřídá čtyři až pět.

V rámci omezených možností vyvíjí muzeum také ediční činnost. Ve spolupráci se Sdružením přátel Muzea Hlučínska dvakrát ročně vydává časopis Hlučínsko a příležitostně se podílí na vydání monografií či sborníků. Za 15 let existence muzeum vydalo či spoluvydalo desítky titulů a 21 čísel vlastivědného časopisu.

Součástí muzea je také Informační centrum a Městská knihovna Hlučín. Muzeum je členem Asociace muzeí a galerií České republiky a jeho sbírky jsou zapsány v Centrální evidenci sbírek. Od roku 2015 se muzeum účastní návštěvnické soutěže Do-muzea!

Struktura

ředitel  Mgr. Metoděj Chrástecký